ŠTÁTNE DOTÁCIE NA ELEKTROMOBILY SA MINULI ZA NIEKOĽKO MINÚT

Štátne dotácie na elektromobily sa minuli za niekoľko minút

elektromobil

Foto: ilustračné, SITA/AP

Dotácie na elektromobily sú v tejto chvíli vyčerpané. Informuje o tom stránka www.chcemelektromobil.sk. „Všetky finančné prostriedky alokované na túto výzvu sú zarezervované. Ďalší záujemcovia o dotáciu sú, v zmysle výzvy, zaraďovaní do zásobníka žiadateľov,“ uvádza stránka. On-line registrácia záujemcov o dotáciu na elektromobily bola pritom obnovená v pondelok o 12:00.

Za štyri minúty

Celá šesťmiliónová suma vyčlenená na podporu kúpy elektromobilov bola rezervovaná v priebehu 3 minút a 41 sekúnd. Ako ďalej informovalo Ministerstvo hospodárstva SR, záujemcovia si rezervovali dotáciu na 786 ekologických áut prostredníctvom 668 žiadostí. Výrazne vyšší záujem bol o autá s čisto elektrickým pohonom, ktoré si chce kúpiť takmer 90 % úspešných žiadateľov. „Celkovo požiadali o dotáciu na 689 elektromobilov a 97 plug-in hybridov. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA), ktorá je vykonávateľom výzvy, bude úspešným zaregistrovaným žiadateľom od 17. decembra zasielať informácie o ďalšom postupe pre oficiálne podanie skompletizovanej žiadosti,“ dodal rezort.

Hneď v prvých minútach po spustení registrácie bolo na stránke www.chcemelektromobil.sk pripojených približne 3 000 ľudí, ktorí sa chceli registrovať. „Rezort chcel motivovať ľudí ku kúpe elektromobilov a zvýšiť tak ich počet na slovenských cestách. Už teraz je jasné, že tento cieľ sa podarí bez problémov splniť,“ zdôraznil minister hospodárstva Peter Žiga. „Je potešujúce, že až 9 z 10 žiadostí sa týka čisto elektromobilov. Jasne sa ukazuje, že ľudia začali elektromobilitu viac vnímať a čoraz dôležitejšia je pre nich aj ekológia,“ dodal.

Za prvé tri hodiny sa úspešne zaregistrovalo takmer 4 000 žiadateľov z celého Slovenska. Úspešnou registráciou sa však celý proces nekončí. „Je potrebné podať skompletizovanú oficiálnu žiadosť a až následne ministerstvo hospodárstva podpíše s úspešnými žiadateľmi zmluvu o poskytnutí dotácie. Tí budú mať 12 mesiacov na to, aby si kúpili auto a potom im štát dotáciu refunduje,“ uviedol rezort. V prípade, že niektorý zo žiadateľov nebude spĺňať podmienky, suma vyčlenená pre neho sa uvoľní pre ďalších už zaregistrovaných.

Systém sa zasekol

Celý systém registrácie odštartoval v stredu, 11. decembra 2019 o 12:00. Následne bola registrácia v poobedňajších hodinách dočasne pozastavená. „Vážení žiadatelia, s poľutovaním musíme konštatovať, že registrácia je dočasne pozastavená. Dôvodom sú neočakávané technické príčiny a množstvo neoprávnených zásahov z externého prostredia bezprostredne po spustení registrácie,“ informovala stránka. Vtedy sa ešte uvádzalo, že predpokladaný termín opätovného začiatku registrácie bude štvrtok, 12. decembra 2019 od 12:00.

Všetko odznova

Napokon však Ministerstvo hospodárstva SR rozhodlo, že registrácia sa zopakuje odznova. Dôvodom bolo technické zlyhanie dodávateľa IT systému prihlasovania. „Pochybenie riadne vysúťaženej spoločnosti spôsobilo, že veľká väčšina záujemcov nemala možnosť riadnej registrácie. Túto okolnosť nemohli nijako predvídať alebo ovplyvniť ani ministerstvo ako vyhlasovateľ výzvy ani agentúra SIEA ako jej vykonávateľ. Za vzniknutú situáciu sa však ospravedlňujú,“ uviedol rezort. Opakovaná registrácia bola stanovená na 16. decembra 2019 o 12:00.

Rozdali šesť miliónov eur

Ministerstvo sa zároveň z dôvodu enormného záujmu o dotácie rozhodlo vyčleniť na podporu nákupu elektromobilov ďalší milión, teda celkovo 6 mil. eur. Naďalej pritom platilo, že na nákup nového vozidla s čisto elektrickým pohonom bude možné získať príspevok 8 000 eur, v prípade plug-in hybridu to bude 5 000 eur. „Po riadnom zvážení situácie dospel rezort k tomu, že technické podmienky úvodnej registrácie nedávali rovnaké šance väčšine uchádzačov, pretože boli podporované len niektoré verzie internetových prehliadačov. V záujme toho, aby podmienky boli absolútne férové pre všetkých uchádzačov, bude doterajšia registrácia anulovaná,“ konštatovalo ministerstvo.

K novej registrácii sa pristúpilo aj preto, že úvodné minúty ukázali obrovský záujem verejnosti, keď už v priebehu pár minút stránka zaznamenala 8 000 návštevníkov. „Treba si zároveň uvedomiť, že pri doteraz vyčlenených piatich miliónoch eur, bolo možné podporiť maximálne 1 000 vozidiel v závislosti od ich typu, takže nebude možné uspokojiť každého záujemcu. V snahe, aby podporu získalo čo najviac žiadateľov, budú môcť právnické osoby získať podporu maximálne na tri vozidlá,“ dodalo ministerstvo.